пʼятницю, 30 грудня 2011 р.

Страждання святого мученика Боніфатія

В давнину в Римі проживала одна жінка на ім'я Аглаїда, батько її Акакій був колись начальником міста. Будучи молодою і красивою, володіючи багатими маєтками, що дісталися у спадок від батьків, і користуючись вільним життям без законного чоловіка, вона, страждала пристрастю немічної плоті, проводила дні свої в розпусті і гріхах. Вона мала у себе вірного раба, який був управителем над будинком і маєтками її, він був молодий і красивий. Звали його Боніфатій,  і Аглаїда жила з ним у злочинному зв'язку, задовольняючи своє плотське бажання. І немає сорому говорити про це, тому що далі мова буде про блаженного і дивовижній зміні їхнього життя, бо коли святим відплачується похвала, то не замовчується і про їхні  колишні гріхи, щоб показати, що не всі з юних років були блаженні і праведні, а мали, подібно до інших, розтлінне тіло, але істинним покаянням, доброї в собі зміною і великими чеснотами прославилися своєю святістю. Про цьому розповідається в Житіях Святих для того, щоб і ми, грішні, не впадали у відчай, але поспішили б до швидкого виправлення, знаючи, що за допомогою Божою і після гріхів можна бути святим, якщо тільки самі того побажаємо і для того потрудимося. І дійсно, прекрасно те, що тішить серце, оповідання, в якому ми чуємо, що грішник, мабуть, не має надії на порятунок, стає понад очікування святим і притому мучеником Христовим, подібно святому Воніфатію, який під час любострастного життя служив гріху, а потім став сповідником, доблесним подвижником і славним страждальцем за Христа .

     Воніфатій під час свого розпусного життя був рабом гріха, проте мав деякі, гідні похвали, чесноти: він був милостивий до жебраків, велелюбний до мандрівників і чуйний до всіх що знаходяться в нещасті; одним надавав щедрі милостині, з любов'ю доставляв заспокоєння, іншим зі співчуттям надавав допомогу. Маючи тверде бажання виправитися, Воніфатій часто молився Богу, щоб Він визволив його від диявольських підступів і допоміг йому стати паном над своїми прагненнями і пристрастями. І Господь не знехтував раба Свого і не дав йому ще більше загрузнути в нечистоті гріховній, але вподобав влаштувати так, що нечисті справи його були омиті пролиттям крові його, і через це саме душа його стала як би царською багряницею і увінчалася вінцем мученицьким. Це відбулося наступним чином.

У той час було сильне гоніння на християн, глибока  тьма покривала весь Схід, і багато віруючих було мучені і гонимі за Христа. Пані Воніфатія Аглаїді з'явилася рятівна думка і сильне непереборне бажання мати в своєму будинку мученицькі мощі. Не маючи зі своїх слуг нікого вірнішого за Воніфатія, вона покликала його, відкрила йому своє бажання і наодинці сказала:
- Ти сам знаєш, брат у Христі, як багатьма гріхами осквернили ми, зовсім не дбаючи про майбутнє життя і спасіння, як же ми станемо на страшний суд Божий, на якому мають у своїх справах бути засуджені на тяжкі муки? Але від одного благочестивого чоловіка я чула, що якщо хтось має у себе мощі мучеників Христових і шанує їх, той отримує допомогу до спасіння і в будинку того гріх не множиться, так що вона може навіть досягти того вічного блаженства, якого спромоглися святі мученики. Тепер багато хто, говорять, роблять подвиги за Христа, і, віддаючи свої тіла на муки, отримують мученицькі вінці. Послужи мені: нині настав час показати тобі, чи дійсно ти маєш любов до мене. Швидше йди у ті країни, де є гоніння на християн, і постарайся принести мені мощі одного з святих мучеників, щоб з честю покласти їх у себе і побудувати храм тому мученику і завжди мати його своїм охоронцем, захисником і постійним заступником перед Богом.
Вислухавши Аглаїду, Воніфатій з радістю погодився на її пропозицію і висловив повну готовність іти своєю дорогою. Пані дала йому багато золота, тому що не можна було взяти мученицьких тіл без подарунків і золота: нечестиві мучителі, бачачи сильну любов і старанність християн до мощів, не віддавали їх даром, але продавали за дорогою ціною і, таким чином, набували собі великі доходи. Воніфатій взяв у своєї пані багато золота, частиною на викуп мученицьких мощів, а частиною на роздачу милостині жебракам, приготував також багато різних пахощів, полотна і все, що потрібно було для обвиття чесних мученицьких тіл. Взявши з собою ще багато рабів, помічників і коней, він зібрався в дорогу. Виходячи з дому, він, сміючись, сказав своїй пані:
- А що буде, пані, якщо я не знайду ніякого тіла мученика, і моє тіло, замучене за Христа, принесуть до тебе, - приймеш ти його тоді з честю?
Аглаїда, розсміявшись, назвала його п'яницею і грішником і, докоряючи його, сказала:
- Нині час, брат мій, не для знущання, а для благоговіння. Тобі варто під час шляху ретельно охороняти себе від усякого безчинства і знущання: свята справа повинна здійснювати чесно і пристойно, і на цій дорозі тобі слід перебувати в смиренні і стриманісті, пам'ятай, що ти збираєшся служити святим мощам, до яких ми не тільки торкнутися, але навіть і поглянути на них негідні. Іди з миром, Бог же, вигляд раба прийняв і за нас кров Свою пролив, хай простить гріхи наші і пошле тобі Ангела Свого і направить тебе на добрий і благополучний шлях.
Воніфатій взяв до серця наказ своєї пані і відправився в шлях, роздумуючи в думці про те, до чого він повинен буде торкатися своїми опоганеними, грішними руками. Воніфатій став журитися про свої колишні гріхи і вирішив постити: не їсти м'яса, не пити вина, а ретельно і часто молитися, щоб прийти в страх Божий. Страх же - батько уваги, а увага - матір внутрішнього спокою, від якого народжується початок і корінь покаяння. Так Воніфатій насадив в собі корінь покаяння, почавши зі страху Божого, уваги до себе і безперестанних молитов, він здобув собі бажання до скоєного житія.
Коли Воніфатій досяг Малої Азії і увійшов в знаменитий Кілікійське місто Тарс 1 , в ньому тоді за царя Діоклітіана і співправителя його Максиміана було споруджено жорстоке гоніння на християн, і віруючі піддавалися тяжким мукам. Залишивши рабів в готелі, він наказав їм відпочити, а сам, не відпочиваючи, негайно ж пішов дивитися на страждання мучеників, про які раніше чув. Прийшовши на місце муки, Воніфатій побачив багато народу, що зібралося дивитися на вироблені християнам муки. Усім їм була оголошена лише одна вина: християнська віра і благочестиве життя, але страждання на них були покладені нерівні і неоднакові: один висів вниз головою, а на землі під ним був розпалений вогонь, інший був хрестоподібно прив'язаний до чотирьох стовпів, інший - лежав перепиляний пилкою, іншого мучителі стругали гострими знаряддями, іншому - виколювали очі, іншому - відсікали члени тіла, іншого надягали на кіл і, піднявши від землі, забивали кілок у землю, так що він проходив йому до шиї, у іншого кістки були зламані, у іншого - руки і ноги були відсічені, і він, подібно клубка, катався по землі, але на всіх обличчях було видно духовна радість, тому що, переносячи нестерпні для людини муки, вони скріплені були благодаттю Божою. Блаженний Воніфатій з увагою дивився на все це, то дивуючись мужньому терпінню мучеників, то бажаючи собі такого ж вінця, потім, сповнившись Божественних ревнощів і став посеред того місця, почав обіймати всіх длч себе мучеників, яких було вже чоловік двадцять, і, в слух всіх, голосно вигукнув:
- Великий Бог християнський! Великий Він, бо допомагає рабам Своїм і зміцнює їх у настільки великих муках!
Промовивши це, він знову став цілувати мучеників і з любов'ю цілувати їх ноги, а в тих, які не мали ніг, інші частини тіла, обіймаючи мучеників, притискав він їх до грудей, називаючи їх блаженними, тому що, зазнавши мужньо короткочасні страждання, вони негайно отримають вічний спокій, відраду і нескінченну радість, при цьому Воніфатій молився про себе, щоб і йому бути другом мучеників у такому подвизі і причасником вінця, який вони отримують від Господа Ісуса Христа. Весь народ спрямував свої погляди на нього, особливо суддя, який мучив святих страдників. Бачачи перед собою в особі Воніфатія приходька й незнайому людину, він запитав: хто він і звідки? І зараз наказавши схопити його і привести до себе, запитав:
- Хто ти?
- Християнин! - Відповів святий.
Але суддя хотів знати його ім'я і походження. Відповідаючи на це, святий сказав:
- Перше і найулюбленіше моє ім'я - Християнин, прийшов же сюди я з Риму, а якщо хочеш дізнатися і те ім'я, яке мені дано від батьків, то мене звуть Воніфатієм.
- Отже, Воніфатій, - сказав суддя, - Підійди до наших богів, поки я не розтерзав твоєї плоті і кісток, і принеси їм жертву. Тоді ти удостоїшся багатьох благ, умилостививши богів, позбудешся  загрозливих тобі мук і від нас отримаєш багато дарів.
У відповідь на це Воніфатій сказав:
- Не варто було б мені навіть і відповідати на твої слова, але я знову скажу те, що вже багато разів повторював: я - Християнин, і тільки це ти почуєш від мене, а якщо не бажаєш чути цього, то роби зі мною, що тобі завгодно!
Коли Воніфатій вимовив слово сказане, суддя наказав роздягнути його, повісити догори ногами і сильно бити. І святий був битий так сильно, що від тіла його відпадали цілі шматки м'яса і оголювалися кістки. Він же, як би не відчуваючи страждань і не піклуючись про отримувані рани, спрямовував лише очі свої на святих мучеників, вбачаючи в їхніх стражданнях приклад для себе і втішаючись тим, що удостоївся разом з ними страждати за Христа. Потім мучитель наказав трохи послабити йому муки і, намагаючись знову переконати його словами, сказав:
- Воніфатію,  початок цих мук нехай послужить тобі до вказівки, що тобі краще обрати: ось ти випробував нестерпні страждання, схаменися ж, окаянний, і принеси жертву, а то негайно піддасися ще більшим стражданням.
Святий заперечив:
- Навіщо говориш мені непристойне, божевільний! Я не можу і чути про твої богів, а ти говориш мені принести жертву їм!
Тоді суддя, у сильному гніві, наказав встромити йому гострі голки під нігті на руках і ногах, але святий, звівши очі і розум до неба, мовчки, терпів. Потім суддя придумав нові муки: він наказав розтопити олово і влити в рот святому. Коли олово растоплялось, святий, звівши до неба руки свої, молився:
- Господи Боже мій, Ісусе Христе, міцно поставив мене  перенести ці  мною муки, пробувать і нині зі мною, полегшуючи мої страждання. Ти - єдина моя втіха: Дай же мені явне чудо, що Ти допомагаєш перемогти мені сатану і цього неправедного суддю: заради Тебе, як Сам Ти знаєш, я страждаю.
Закінчивши цю молитву, Воніфатій звернувся і до святих мучеників з проханням, щоб вони своїми молитвами допомогли йому зазнати страшну муку. Мучителі, приступивши до нього, відкрили йому рот залізними знаряддями і влили олово йому в горло, але не завдали шкоди святому. Присутні при муках, побачивши таку жорстокість, здригнулися і стали вигукувати:
- Великий Бог християнський! Великий є Цар - Христос! Всі віруємо в Тебе, Господи!
Так промоляючи, всі звернулися до  ідольського капища, бажаючи знищити його, а на суддю самого голосно обурювалися і кидали в нього камінням, щоб вбити його. Суддя, вставши з суддівського місця, з соромом втік у свій будинок, а Воніфатія наказав тримати під вартою.
Вранці, коли хвилювання вщухло і народне повстання припинилося, суддя знову з'явився на суддівське місце і, закликавши Воніфатія, зневажив ім'я Христове і глумився над тим, як розп'ятий був Христос. Святий, не стерпівши богозневаги на Господа свого, сам виголосив багато образливих для судді слів, в свою чергу лаючи бездушних богів і викриваючи осліплення і божевілля тим хто поклоняється їм, і тим самим ще більше розгнівив суддю, який негайно наказав розтопити котел смоли і кинути в нього святого мученика. Але Господь не залишив Свого раба: раптово зійшов з неба ангел і окропив мученика в казані, коли ж смола вилилася, то навколо утворилося сильне полум'я, яке попалило багатьох  нечестивих язичників. Святий же вийшов здоровим, не отримавши від смоли і вогню ніякої шкоди. Тоді мучитель, бачачи силу Христову, злякався, як би йому самому не постраждати, і повелів негайно усікти Воніфатія мечем. Воїни, узявши мученика, повели його на відсічення голови. Святий же, випросивши для себе якийсь час для молитви, звернувся на схід і молився:
- Господи, Господи Боже! Сподоби мене милостей Твоїх і будь мені помічником, щоб ворог за мої гріхи, вчинені розпусно, не перегородив мені шлях до неба, але прийми з миром мою душу і сподоби мене разом з святими мучениками, що пролили за Тебе кров і зберегли віру до кінця; стадо ж , придбане Твоєю чесною Кров'ю, людей Твоїх, Христе, близьких мені, визволи від усякого зла і язичницької помилки, бо Ти благословений на віки  вічні !
Так помолившись, Воніфатій схилив голову під меч і був усічений, від рани його витекла кров разом з молоком. Невірні, бачачи чудо це, звернулися відразу до Христа - числом близько 550 осіб, і, залишивши мерзенних ідолів, приєдналися до вірних. Такою була кончина святого Воніфатія, який, відправляючись з дому в шлях, передбачив, сміючись, своїй пані те, що дійсно довів і зробив на ділі 2 .
Тим часом друзі Воніфатія і раби Аглаїди, що прийшли з ним для відшукання мощей, не знаючи нічого про все це сиділи в готелі і чекали Воніфатія. Бачачи, що він до вечора не повертається, вони дивувалися, не бачачи його і всю ніч, а також і вранці наступного дня, почали судити і погано відгукуватися про нього (як після самі розповідали), припускаючи, що він десь напився і проводить час з блудницями:
- Ось, - говорили вони, сміючись, - як наш Воніфатій прийшов відшукувати святі мощі!
Але так як він не повертався і в другу ніч і на третій день, то вони почали дивуватися, і шукали його, ходячи по всьому місту і розпитуючи про нього. Випадково, чи, краще сказати, за Божим промислом, вони зустріли чоловіка, який був братом комментарісія 3 , і запитали його, чи не бачив він однієї людини, мандрівника, який прийшов сюди. Той відповів, що вчора якийсь чужоземець , постраждавши за Христа на місці мук, засуджений був на смерть і усічений мечем.
- Не знаю, - говорив він, - той це, кого ви шукаєте? Скажіть, який його вид?
Вони описали зовнішній вигляд Воніфатія, що він невеликого зросту, має руде волосся; передали також і про інші прикмети його особи. Тоді той чоловік сказав їм:
- Напевно це і є той, кого ви шукаєте!
Але вони не повірили, кажучи:
- Не знаєш ти ту людину, яку ми шукаємо.
І, розмовляючи між собою, згадували колишній характер Воніфатія, знущалися з нього, і казали:
- Хіба п'яниця і розпусник буде страждати за Христа?!
Але брат комментарісія наполягав на своєму.
- По зовнішності такою, як ви говорите, людина вчора й позавчора, дійсно, був мучений на суді, - сказав він, - втім, що ж перешкоджає вам? Ідіть - і самі побачите тіло його, яке на місці, де він був усічений.
Вони вирушили слідом за тією людиною, прийшли на місце муки, де стояла військова варта, щоб тіла мучеників не були викрадені християнами. Йшовши  спереду людина показала їм на лежачого порізаного мученика і сказав:
- Чи не той це, кого ви шукаєте?
Коли вони побачили тіло мученика, одразу ж впізнали друга свого, а коли голову його, що лежала окремо, доклали до тулуба, зовсім впевнилися, що це - Воніфатій, і дуже здивувалися, а разом з тим стали відчувати і сором, бо думали і говорили про нього погано, боялися і того, щоб не спіткало їх покарання за те, що засуджували святого і сміялися над його життям, не знаючи його серцевих помислів і доброго наміру.
Коли вони дивилися на обличчя святого і були в сильному здивуванні, раптом побачили, що Воніфатій потроху став відкривати очі, і милостиво дивиться на них, як на своїх друзів, уста усміхаються, обличчя світиться, як ніби показуючи вигляд, що він прощає їм всі їх гріхи проти нього.
Вони жахнулися і одночасно зраділи і, проливаючи сльози теплі, плакали над ним, кажучи:
- Раб Христів, забудь гріхи наші, що ми неправедно засуджували твоє життя і безрозсудно насміхалися над тобою!
Потім вони віддали нечестивим 500 золотих монет і взяли його тіло і голову святого Воніфатія, помазавши запашними мастями, повили їх чистими плащаниця і, поклавши в ковчезі, відправилися до себе додому, везучи тіло мученика до своєї пані. Коли вони наближалися до Риму, Ангел Божий явився у сні Аглаїді і сказав:
- Готуйся прийняти того, хто був раніше у тебе слугою, нині ж став нашим братом і співслуга, прийми того, хто був рабом у тебе, а тепер буде твоїм паном, і благоговійно почитай його, бо він охоронець душі твоєї і захисник твого життя .
Вона, прокинувшись, жахнулася, взявши негайно ж кілька поважних церковних кліриків, вийшла назустріч святому мученику Воніфатію, якого раніше посилала в дорогу як раба, а після повернення прийняла його до свого дому благоговійно зі сльозами як пана. І згадала вона то пророцтво, яке говорив святий, коли від'їхав, і дякувала Богові, який влаштував так, що святий Воніфатій за свої і її гріхи став жертвою, приємною для Бога. У маєтку своєму, віддаленому від Риму в 50 стадіях 4 , Аглаїда побудувала чудовий храм в ім'я святого мученика Воніфатія, і в ньому поставила святі мощі, вже після того як багато чудес стали відбуватися за молитвами мученика, також відбувалися зцілення хворим,котрі страждали недугою пянства , і сьогодні християни моляться до святого Боніфатія, отримуючи виконання своїх прохань.
Після і сама блаженна Аглаїда, розділивши весь свій маєток убогим , відреклася від світу, і, проживши ще 18 років у великому покаянні, з миром померла і приєдналася до святого мученика Воніфатія, будучи покладена поряд з його труною 5 .
Так ця двійця святих, чудово змінивши колишнє своє життя, отримала добрий кінець, один, кров'ю омивши свої гріхи, удостоївся мученицького вінця, інша ж сльозами і суворим життям очистила себе від плотської скверни, і обидва з'явилися виправданими і непорочними перед Господом Ісусом Христом, Якому слава на віки. Амінь.

.

Немає коментарів:

Дописати коментар